İngilizce Dilko'da öğrenilir / SINCE 1977
LYS 5 Kursu

Coğrafya Dersi Nasıl Çalışılır?

Dünyanın şekli ve hareketleri, harita bilgisi, iklim ve doğal bitki örtüsü, yer şekillerinin oluşum ve etkileri, nüfus ve yerleşme, ekonomik coğrafya ve Türkiye coğrafyası, doğal ve beşeri olayların tanınması ve bunların insanlar üzerindeki etkisi v.b olayların karşılıklı sebep ve sonuçları coğrafya dersinin içeriğini oluşturur.

Coğrafya dersi, kapsamında yer alan konuların, niteliği açısından oldukça fazla ayrıntı içeren ve bölümleri arasında konu bütünlüğü olan bir derstir. Derse ön hazırlık yaparak gelmeniz, diğer derslerde olduğu gibi coğrafyada da konuları anlamanızı kolaylaştıracaktır. Asıl olan ezbercilikten kaçınarak, coğrafi olaylar arasındaki mantık ilişkisini çözmeniz ve bilgileriniz doğrultusunda yorum yapabilme becerinizi geliştirmenizdir.

İşlenen konuyla ilgili geçmiş yıllarda ÖSS’ de çıkmış soruları çözmeniz ve öğretmeninizin önerileri doğrultusunda farklı kaynaklardan sorular çözerek, öğrendiklerinizi pekiştirmeniz bilgilerinizin kalıcı olmasını sağlayacaktır. Karşınıza çıkan sorularda özellikle soru köküne dikkat etmeli; kullanılan kavram ve terimlerin ne anlama geldiğini iyi bilmelisiniz. Özellikle tablo ve grafiklerde verim, oran, miktar, nüfus artışı ve nüfus miktarı gibi kavramlara dikkat etmeli ve aralarındaki farkı iyi bilmelisiniz.

Coğrafya dersine çalışırken mümkün olduğunca görsel kaynaklardan yararlanmak, konuya hakimiyetinizi güçlendirecektir. Harita üzerinde konu tekrarı yapmanız; öğretmeninizin derste tahtaya çizdiği şekilleri ve aldırdığı notları eksiksiz yazmanız konuyu daha rahat kavramanızı sağlayacaktır. Ayrıca coğrafyanın sadece YGS sorularından ibaret olmadığını aslında herkesin ilgisini çekecek kadar zengin bir alan olduğunu, çeşitli süreli yayınları ( National Geographic, Atlas, Gezi dergisi v.b) takip ederek öğrenebilir, derse olan sempatinizi arttırabilirsiniz.

Coğrafya dersiyle ilgili günlük,haftalık ve aylık tekrarlarınızı düzenli yaptığınız takdirde, YGS tarihine kadar bu dersle ilgili rahat ve stressiz bir hazırlık dönemi geçirebilirsiniz. Unutmayınız ki, coğrafya alt testi çoğu zaman ayırt edici soruların yer aldığı bir bölümdür. YGS’ de yer alan 14 soruyu sizleri hed


YKS Dil / LYS 5 Rehberlik - Yararlı Makaleler

İngilizce Dersi Nasıl Çalışılır?
Türkçe Dersi Nasıl Çalışılır?
Matematik Dersi Nasıl Çalışılır?
Coğrafya Dersi Nasıl Çalışılır?
Tarih Dersi Nasıl Çalışılır?
Felsefe Dersi Nasıl Çalışılır?
Yıldızı Parlayan Diller.
LYS 5 Kelime Çalışma Teknikleri.
Sınavda Dikkatsizlik Kader midir?


Söğütlüçeşme Cad. Vahapbey Sokak No: 23 Altıyol - Kadıköy-İstanbul
Tel: (0216) 414 91 51 Faks: (0216) 418 01 61

whatsapp Hattı