İngilizce Dilko'da öğrenilir / SINCE 1977
LYS 5 Kursu

LYS-Dil'de Kelime Çalışma Teknikleri

Yabancı dil sınavına hazırlık sürecinde, siz üniversite adaylarına sık sık yapılacak hatırlatmalardan biri kelime bilginizi geliştirmeye dönük çalışmalar yapmanız olacaktır. Sınavın %60’ı okuduğunu anlama ve kelime bilgisini sınamaktadır.

LYS Dil kapsamında yer alan soru tiplerinde, çözümü kolaylaştıracak en büyük yardımcınız yine kelime dağarcığınız olacaktır. Kelime çalışması, tüm yıl boyunca düzenli olarak devam edeceğiniz en temel çalışmalardan biridir. Yabancı dil sınavının bel kemiğini oluşturacak derecede önem taşıyan kelime çalışmasında, işinizi kolaylaştıracak yöntemleri ve altı çizilmesi gereken noktaları sizlerle paylaşmak istedik.

Öncelikle İngilizce dersinde rehber kaynağınız, öğretmeninizin derste tutturduğu İngilizce defteriniz olacaktır. İngilizce çalışırken, defteriniz her zaman başucunuzda bulunacak en öncelikli materyaldir. Zira yıl içinde yapılacak "düzenli tekrar" çalışmalarında, günü gününe tutulmuş İngilizce defteriniz, size adeta altın değerinde olan şeyi; " zaman" ı kazandıracaktır. İngilizce ders defterinizin yanı sıra sadece kelime çalışmalarınız için kullanacağınız bir "kelime defteri", yıl içerisindeki çalışmalarınızın ilk basamağını oluşturacaktır. Kelime defterinizi işlevsel olarak kullanabilmeniz, yıl içerisinde yapacağınız düzenli tekrarlarınızı kolaylaştıracaktır.

Hedefiniz; öncelikle çözdüğünüz yayınlarda yer alan tüm bilmediğiniz kelimelerin anlamını öğrenmek ve bunları hafızanıza yerleştirmek olmalıdır. Özellikle geçmiş yıllarda uygulanan LYS Dil sorularını taramalı, bu sınavlarda karşılaşacağınız kelimeler in hedef kelimeler olduğunu bilmelisiniz. Öncelikle elinizdeki tüm yayınlarda bilmediğiniz bütün kelimeleri mutlaka titizlikle belirlemeli ve kelime defterinize geçirmelisiniz. Kelime defterinizi oluşturma aşamasında;

Çalıştığınız kelimeleri deftere geçirirken ait olduğu kaynağa göre sıralayabilirsiniz. Diyelim ki, ilk deneme sınavını çözdünüz ve bilmediğiniz kelimeleri deftere geçiriyorsunuz; 1. deneme sınavı başlığı atarak, bu sınavda yer alan bilmediğiniz kelimeleri defterinize geçirebilirsiniz. Önemli olan geri dönüp baktığınızda kelimelerin hangi teste ait olduğunu görebilmenizdir. Kelimeleri daha kolay hafızanıza yerleştirebilmek için sözlükte veya aldığınız kaynakta hangi cümlede kullanılmışsa, yine aynı ifadeyle defterinize geçiriniz. Böylece kelimenin anlamını ve kullanılış biçimini daha kolay hatırlayabilirsiniz. Bir başka yöntem ise kelimeleri kategorilere göre ayırmak; isim, sıfat, fiil gibi. Alfabetik sıraya göre kelime çalışmak, kelimeleri daha çok karıştırmanıza neden olabilir.

Düzenli olarak tutulan kelime defterinin yanı sıra kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise; günü gününe çalıştığınız kelimeleri küçük kartlara yazarak buradan tekrar etmenizdir. Kartların ön yüzüne kelimeyi, arka yüzüne anlamını yazarak; şayet dilerseniz oluşturabileceğiniz bir "kelime kutusuna" hergün bu kartları atabilirsiniz. Özellikle grup içinde yapılan kelime çalışmalarında "random" yöntemi dediğimiz bu teknikle, kutudan çektiğiniz rasgele kelimeleri daha kolay tekrar yapabilirsiniz. Ya da sadece kelime kartlarınızı da kullanarak her an çalıştığınız kelimelerin düzenli bir şekilde gözden geçirilmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca yapacağınız tüm kelime çalışmalarına ek olarak, sizi yormadan sadece görsel hafızanızla yeni kelimeler öğrenebileceğiniz bir diğer yöntemse; dosya kağıtlarına yazacağınız farklı üçer kelimeyi gün içinde sıkça kullandığınız mekanların veya nesnelerin yakınına asmanızdır. Örneğin, odanızın kapısının arkasına, giysi dolabının üzerine, aynanın yanına v.b

Kelime çalışmasını ciddiye alan ve yıl boyunca istikrarlı olarak defterini tekrar eden aday, YDS yarışında kesinlikle bir adım önde koşacaktır. LYS Dil testinde yüksek netlere ihtiyaç duyan adayların toplamda 4000 civarında kelimeyi taradıklarını varsaymaktayız. Her gün düzenli tekrarlarla yapılacak olan kelime çalışması bizi hedeflediğimiz netlere ulaştıracaktır. 80 soruluk LYS Dil sınavında 70 net yapan öğrenci ile 60 net yapan öğrenci arasındaki en temel farklılığın "kelime" olduğunu bilmeniz de fayda vardır. Öğrenciler şunu bilmeli ki, kelime çalışmasında "ezbere" yer yoktur. Amaç kelimeleri uzun süreli hafızamıza yerleştirmek ve tüm anlamlarına hakim olmaktır. Bu nedenle kelime çalışmasında adayların hiç aksatmadan her gün düzenli olarak yapmaları gereken çalışma; yatmadan önce kelime defterini baştan sona kadar "göz geçirmektir". Kısa zamanda yüzlerce kelimeyi hafızanıza kaydedebilirsiniz ama bizim ihtiyacımız olan kalıcı ve sürekli hale getirilmiş kelime bilgisidir.


YKS Dil / LYS 5 Rehberlik - Yararlı Makaleler

İngilizce Dersi Nasıl Çalışılır?
Türkçe Dersi Nasıl Çalışılır?
Matematik Dersi Nasıl Çalışılır?
Coğrafya Dersi Nasıl Çalışılır?
Tarih Dersi Nasıl Çalışılır?
Felsefe Dersi Nasıl Çalışılır?
Yıldızı Parlayan Diller.
LYS 5 Kelime Çalışma Teknikleri.
Sınavda Dikkatsizlik Kader midir?


Söğütlüçeşme Cad. Vahapbey Sokak No: 23 Altıyol - Kadıköy-İstanbul
Tel: (0216) 414 91 51 Faks: (0216) 418 01 61

whatsapp Hattı