İngilizce Dilko'da öğrenilir / SINCE 1977
LYS 5 Kursu

Türkçe Dersi Nasıl Çalışılır?

Türkçe, YGS’nin tüm alanlarında en çok puan getiren, en önemli derslerden biridir. Tüm derslerde olduğu gibi Türkçe dersinde de başarıya ulaşmanın yolu sistemli çalışmaktan geçer. YGS’de bulunan Türkçe testinde 40 soru bulunmaktadır. Bu soruların yaklaşık %70’i (28 soru) anlam bilgisi, yaklaşık %30’u da (12 soru) dilbilgisi sorularından oluşmaktadır.

Anlam bilgisi sorularında yapılan hataların büyük bölümü anlamamaya değil ; yanlış anlamaya dayalıdır. Derslerde sizlere verilen bilgi ve teknikler, doğru bakış açısını kazandırmak ve nerede durmanız gerektiğini kavratmak içindir. Dersleri dikkatle takip etmek, notları düzenli tutmak, anlam bilgisinde ilk adımdır.

Konular işlendikten sonra hemen, sıcağı sıcağına bol miktarda ve çeşitli zorluk düzeylerinde anlam sorusu çözmek ikinci adımdır. Unutulmamalıdır ki anlam bilgisinde soruya ve soru kalıbına hakim olmak, konuya hakim olmaktan daha önemlidir.

Yanlışlarımız, özellikle belli bir soru kalıbında yoğunlaşıyorsa bu durum, bilgi ve bakış açısı eksikliğimiz olduğunu gösterir. Soru çözmek ve sadece skor takibi yapmak, yaptığımız yanlışların nedenini incelememek, hiç soru çözmemekten daha yanlıştır.

Kitap okumak, anlama ve yorumlama gücünü arttırır. Boş zamanlarınızda kitap okumanızı öneriyoruz. Türkçe testinde en çok hata yapılan konuların dilbilgisi konuları değil, anlam bilgisi soruları olduğunu bilmelisiniz.

Dilbilgisinde yapılan yanlışlar doğrudan bilgi eksikliği ile ilgilidir. Derslerde öğreneceğimiz bilgi ve teknikler olmadan bu bölümde başarılı olmak olası değildir. Düzenli not tutmak ve ders kaçırmamak bu yanlışları yapmamak için atacağımız ilk adımdır.

Dilbilgisi derslerini düzenli takip eden öğrenciler için konu biter bitmez soru çözmek ikinci adımdır. O konuya ait soru kalıpları hemen kavranır ve uygulama ile pekiştirilirse bilgiler kalıcı olacak, anlam bilgisinden farklı olarak aynı konuya ait soruların sürekli çözülmesine gerek kalmayacaktır.

Üçüncü adım da yanlışlarımızı düzeltmek olmalıdır. Dilbilgisinde yaptığımız yanlışlar, doğrudan bilgi eksikliğimiz olduğunu gösterir. Bu eksikliği gidermenin tek yolu da etütlerde ve ek derslerde konuyu kavramaktır.

Dilbilgisi, yoruma yer bırakmayan net bir bölümdür. Anlam bilgisinden farklı olarak zamanlama önemlidir. Konuyu kavramak, soru çözmek ve yanlışları düzeltmek arasında geçen süre çok kısa olmalıdır. Zamanlamaya dikkat eden ve planlı çalışan öğrenciler için dilbilgisi, anlam bilgisinden daha kolay olacaktır.


YKS Dil / LYS 5 Rehberlik - Yararlı Makaleler

İngilizce Dersi Nasıl Çalışılır?
Türkçe Dersi Nasıl Çalışılır?
Matematik Dersi Nasıl Çalışılır?
Coğrafya Dersi Nasıl Çalışılır?
Tarih Dersi Nasıl Çalışılır?
Felsefe Dersi Nasıl Çalışılır?
Yıldızı Parlayan Diller.
LYS 5 Kelime Çalışma Teknikleri.
Sınavda Dikkatsizlik Kader midir?


Söğütlüçeşme Cad. Vahapbey Sokak No: 23 Altıyol - Kadıköy-İstanbul
Tel: (0216) 414 91 51 Faks: (0216) 418 01 61

whatsapp Hattı