İngilizce Dilko'da öğrenilir / SINCE 1977
LYS 5 Kursu

Yıldızı Parlayan Diller

Yükseköğretim programlarına kaynaklık eden alanlar arasında Dil alanı her geçen sene daha da popülerleşmektedir. Alan tercihini 9. sınıfın sonunda yapan dil öğrencileri ile yaptığımız seminer çalışmalarında en çok yukarıdaki cümlenin altını çizerek anlatmaya çalışıyoruz. Her geçen gün dil öğrenen genç nüfusumuz artsa da ülkemizin içinde bulunduğu ticari ilişkiler, bu dilleri bilen kişilere halen ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Tercih edilebilecek dilleri göz önünde bulundururken en çok hangisinin avantajlı olduğu sorusunu öğrencilerden sıkça duymaktayız. Bu yazıda alternatif diller dediğimiz programları irdelemeye çalışacağım.

Seçeceğimiz dile karar vermeden önce mezun olduktan sonra hangi sektörlerde ve ne gibi iş olanakları olduğunu bilmek gerekir. Bu konuda dış ticaret müsteşarlığının yayınladığı 2008 yılına ait ihracat verilerine şöyle bir göz atalım. Ticari ilişkilerimizin olduğu ülkeler grubunda en çok ihracat yaptığımız ( iş hacmi sırasına göre) 10 ülkeyi şöyle sıralayabiliriz: Almanya, İtalya, İngiltere, Fransa, Irak, Rusya Federasyonu, A.B.D, İspanya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin. Bu listeye baktığımızda İngilizcenin mutlak iletişim dili olma özelliğini taşıdığını düşünebiliriz ancak küresel dünya artık küresel dilden daha fazlasına ihtiyaç duymaktadır. “Yerel bilgi” artık ticari ilişkilere yön vermektedir. Bir başka anlamda ; ticaret yaptığınız ülkenin dilini, kültürünü bilmek, o ülke hakkında daha fazla bağ kurmak,ticaretin en temel unsuru olan rekabette sizi bir adım öne çıkarmaktadır.Birçok işadamının iş bağlantısını kurabilecek çalışanlarını seçerken, İngilizcenin yanında ticaret yapacağı ülkenin dilini bilenler arasından seçmesi gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Her geçen gün AB üyesi ülkelerle, Rusya Federasyonu,Arap ülkeleri ve Çin gibi Uzakdoğu ülkeleriyle sanayi, otomotiv, tekstil, inşaat sektörlerinde daha çok ticari ilişkilerimiz gelişmektedir. Sadece bu ülkelere yaptığımız ihracat toplam ihracatımızın % 54’ünü oluşturmaktadır. Bu verilere karşılık ülkemizde bu dillerin okutulduğu yükseköğretim programlarının sayısı ve kontenjanı henüz ihtiyaca cevap vermemektedir. Örneğin: Çin ile ihracat yapan 2500’ün üzerinde firmamız bulunurken her yıl Çince bölümünden sadece 140 mezun verilmektedir.

Sevgili gençler, tüm bu bilgileri değerlendirirken şunu da unutmamak lazım: kazanmak istediğiniz yükseköğretim programlarının size sunacağı avantajları önceden araştırmak, bunun yanında, öğreneceğiniz dil ile beraber mutlaka çağdaş başka dilleri de üniversite eğitiminiz tamamlanmadan öğrenmek, mezun olduğunuzda sizi başka adayların bir adım önüne taşıyacaktır.


YKS Dil / LYS 5 Rehberlik - Yararlı Makaleler

İngilizce Dersi Nasıl Çalışılır?
Türkçe Dersi Nasıl Çalışılır?
Matematik Dersi Nasıl Çalışılır?
Coğrafya Dersi Nasıl Çalışılır?
Tarih Dersi Nasıl Çalışılır?
Felsefe Dersi Nasıl Çalışılır?
Yıldızı Parlayan Diller.
LYS 5 Kelime Çalışma Teknikleri.
Sınavda Dikkatsizlik Kader midir?


Söğütlüçeşme Cad. Vahapbey Sokak No: 23 Altıyol - Kadıköy-İstanbul
Tel: (0216) 414 91 51 Faks: (0216) 418 01 61

whatsapp Hattı